Yalı Mah. 6523 Sok. No:32/B D:102 Park Yaşam, Karşıyaka/İzmir +90 541 220 2870 info@egecocukalerji.com

İçerdiği protein, karbonhidrat ve yağ, vitamin, mineral miktarı ile anne sütü bebeklerin tüm gereksinimlerini altı ay boyunca tek başına karşılayabilen harika bir besindir.

Anne sütü hangi hastalıklara karşı korur?

Enfeksiyonlar ( kulak iltihabı, ishal, solunum sistemi enfeksiyonları, menenjit, idrar yolu    enfeksiyonları, apandisit)
Allerjik hastalıklar
Ani bebek ölümü
Erken doğan prematür bebeklerdeki barsak hastalıkları (Nekrotizan enterekolit)
Kognitif gelişme, rutin aşılara antikor yanıtı ve görme keskinliği gelişmesi daha iyi olmaktadır.
Ayrıca bebeklik çağında yeterli süreyle anne sütü almış erişkinlerde lenfoma, lösemi, multipl skleroz, diabetes mellitus, kronik karaciğer hastalığı, ülseratif kolit, obesite, Crohn ve çölyak hastalığı riski azalmaktadır.

Etkili emzirme nasıl olur?

Memeye iyi yerleşen ve etkili emen bir çocuk areola ( meme başı ve etrafındaki kahverengi halka) ve alttaki meme dokusunun çoğunu ağzına almıştır. Meme başı ile birlikte ağza alınan areola ve meme dokusu damağa doğru uzanınca bir emzik oluşturur. Bebek meme başından değil bu meme dokusundan emer. Dil önde, alt dişetlerinin üzerinde ve laktiferöz sinüslerin altındadır. Alttan meme başını sarmalıyor şekildedir.

Etkili emen bir bebekte;  Bebeğin ağzının geniş açık olduğu, alt dudağının dışa dönmüş olduğu, çenesinin memeye dokunduğu, yanaklarının yuvarlak ya da annesinin memesine doğru düzleşmiş olduğu, ağzının üzerinde ve altında görülen areola büyüklüğü karşılaştırıldığında; ağzının üzerinde daha fazla, altında daha az aleora bulunduğu, emzirme sonrasında meme ve meme başının sağlıklı görünümde olduğu görülür.

Emzirme sırasında meme yuvarlakmış gözükür. Memelerin emzirmeden önce dolu sonra yumuşak olmaları, bebeğin memeyi boşalttığını gösterir. İlk günlerde emzirirken uterus (rahim) ağrıları olabilir.

Uygun emzirme pozisyonu nasıl olmalıdır?

Bebeğin başı ve vücudu düz bir hat üzerinde olmalı,
Bebeğin yüzü memeye doğru, burnu meme ucunun karşısında durmalı,
Anne bebeğin vücudunu kendi vücuduna yakın tutmalı,
Yenidoğan bebekler sadece baş ve omuzdan değil, poposundan da destekli tutulmalı